sobota, 19 września 2015

Sicario


"Where's my fucking column?" ryknął mój redaktor naczelny, czym zmusił mnie do spędzenia sobotniego wieczoru przed komputerem. Cwaniak siedzi teraz, pije piwo i suszy zęby, a ja się zastanawiam bo rzadko się zdarza, żeby brakowało mi słów. Ciut mi brakuje.
O Denisie Villeneuve pisałam już kilkakrotnie, za każdym razem plasując go w czołówce moich ukochanych reżyserów. Wczorajszy wieczór utwierdził mnie w przekonaniu, że ten człowiek jest mistrzem walenia moją szczęką o podłogę. Żadna laska żrąca popkorn i koleś ciągnący wódę z flaszki nie byli w stanie mi przeszkodzić. 


"Sicario" to historia agentki FBI - Kate (Emily Blunt), która zostaje wciągnięta w akcję pod tytułem "zgarniamy szefa meksykańskiego kartelu narkotykowego". Akcja śmierdzi, owiana jest jakąś tajemnicą, grubą ściemą ale Kate brnie. Musi wiedzieć i tyle. Skoro już dała się zrobić chce się przekonać, czy było warto. Leci zatem do El Paso, które jednak okazuje się być Juarez. Towarzyszą jej (a raczej ona im) dwaj dżentelmeni - Matt (Josh Brolin) oraz Alejandro (Benicio Del Toro). 
Ostatni raz tak się bałam, hmmm, nie pamiętam kiedy. Żaden horror, żaden wypasiony thriller nie zrobił ze mną tego, co ów film. Od samego początku, od wjazdu na chatę, po ostatnią scenę bolał mnie brzuch, serce waliło jak oszalałe, a mózg podsuwał mi najgorsze scenariusze. Trzy razy zatykałam uszy, dwa razy wbiłam pazury w towarzyszące mi ramię. 
Jezus Maria. Całą drogę powrotną do domu miałam wrażenie, że z samochodu obok wyskoczy łysy, wytatuowany koleś i przystawi mi spluwę do głowy. W nocy śnił mi się mały chłopczyk (z Meksyku naturalnie), który celował mi w stopy, a ja leżałam nieruchomo i czekałam, kiedy mnie zabije. I taki jest ten film. Ciągłe czekanie w niewyobrażalnie wielkim napięciu. Cisza, przydługie spojrzenie w oczy, przejście tunelem i broń, która w każdej chwili może wystrzelić. Nie, nie wtedy, kiedy się spodziewałam. Wtedy, kiedy nie spodziewałam się w ogóle. Jeżeli chodzi o budowanie napięcia Villeneuve jest moim mistrzem i nie ma bata, żeby ktoś zajął jego miejsce. Za każdym razem kiedy oglądam jego film jestem tak bardzo zdenerwowana i nie gotowa i tak bardzo kocham to uczucie, że, mimo dziwnego mrowienia w brzuchu, chcę więcej i więcej. 


Byłam Kate. Patrzyłam jej oczami i myślałam jej mózgiem. Czułam się wyalienowana, odstawiona na bok i potraktowana jak piąte koło u wozu. Czułam się oszukana, a przede wszystkim kolejny raz (dzięki Denis, zawsze mi to robisz) pozbyłam się jakichkolwiek złudzeń.
Villeneuve się nie pieprzy. Pokazuje jak jest. Nie ma miłych zakończeń. Są trzej główni bohaterowie, których nie jestem w stanie ocenić. Tacy po prostu są i koniec. Tak jest w Juarez i koniec. Dzieci grają w piłkę, nagle słychać strzały, mecz zostaje przerwany, strzały cichną, mecz zostaje wznowiony. Tak jest i koniec. Nikt tego nie tłumaczy, nikt się temu nie dziwi. Cały Denis. Wychodzę z kina zmielona, wypluta i zaczynam  rozumieć, że ten szary i brązowy kolor to nie tylko kurtka i kolor ścian. Odechciewa mi się starać i dążyć bo jest jak jest. I będzie nadal. 
Aktorsko wymiotło. Emily Blunt lubię od zawsze. Za scenę z kowbojem lubię jeszcze bardziej. Josh Brolin w końcu zaczyna wychodzić na salony, jak wino, im starszy tym lepszy. Cwaniacki uśmieszek i japonki. Prawda ukryta gdzieś tam, pod kopułą. I wreszcie - Benicio Del Toro. To jest jego film. To jest film jego obślinionego palca włożonego w ucho kowboja. To jest jego spojrzenie, wilcze i złe. Sprawiające, że duzi chłopcy płaczą, a drobnym kobietom trzęsą się ręce. To jest, czarno na białym, definicja stwierdzenia "iść po trupach do celu". 
Nikogo nie polubiłam, nikogo nie znielubiłam. Nic nie było złe, nic nie było dobre. Za to wielbię Denisa V. Jest jak jest, tak, a nie inaczej. Patrzę na sytuację i po prostu ją przeżywam i nie mam w ogóle ochoty na ocenę postępowania kogokolwiek. Czuję się oblepiona tym filmem. Chcę już pomyśleć o czymś innym ale nie umiem. Czuję brud, syf, krew. Boję się, chociaż w zasadzie nie wiem czego. Jestem wywrócona na lewą stronę, wyjęta z pralki i wygnieciona jak pościel po upojnej nocy.

Nienawidzę tego uczucia wiecznego spięcia i strachu, a jednak wciąga mnie to cholerne bagno i z każdą minutą chcę bać się bardziej. I ta cisza, której tak często potrzebuję w "Sicario" jest największym wrogiem. Cisza, spojrzenie i ryp. Jesteś trupem. 
I ta, kurde, Kate odarta z jakiejkolwiek nadziei. Widzę siebie i pewnie większość ludzi, którym kiedyś wydawało się, że świat będzie leżał u ich (moich) stóp. Ja będę ostatnim sprawiedliwym, królową życia i człowiekiem z misją. Wszystko się zmieni, kiedy tylko zostanę lekarzem, policjantką, nauczycielką. Spod mojej ręki wyjdą najmądrzejsze zdania, a świat przekona się o mojej genialności. I tutaj dostaję między oczy wielkim fakiem posłanym mi przez Denisa Villeneuve. Amen. 

9 komentarzy:

  1. Villeneuve nie ma poczucia humoru jako reżyser. Nawet Brolin, który pozwala sobie na jakieś tam dowcipasy jest przecież w gruncie rzeczy skurwysynem-profesjonalistą. Villeneuve nie ma poczucia humoru, bo jego filmy nie są o zabawnych rzeczach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie tam obśliniony palec w uchu bardzo rozbawił. A poważnie - nie zgadzam się z Tobą. Film ma poważną tematykę, jasne, acz kilka razy uśmiechnęłam się pod wąsem. Film jak najbardziej jest Villeneuveowski, jednak jeżeli istnieje ciut jaśniejszy odcień mroku - ma go "Sicario".

      Usuń
    2. Ale Dennis ma ten typ humoru, że boisz się uśmiechać. Też się uśmiechnąłem gdy na przykład Brolin spytał o hasło w motelu. Palec mnie przestraszył i ucho mnie zabolało :)

      Usuń
    3. SPOILER.

      Miał też kilka tanich chwytów. Historia w tle: Policjant i dzieciak, który czeka na ojca by pograć w piłę. To albo trzeba było rozwinąć, albo odpuścić. Od początku było wiadome jak to się skończy. Niestety. A jeszcze sprawa z palcem w ucho. To źle rokuje na przyszłość aktora, który dostał palec w ucho! :) To ma być przecież, przyszły Punisher!

      Usuń
    4. SPOILER

      Ja właśnie nie wiedziałam, jak się skończy, do momentu akcji w tunelu. Niby u Denisa zawsze wszystko źle ale jednak czekałam. Moim zdaniem to była taka kwintesencja Juarez - niby dom, niby rodzina, niby dzieciństwo, niby życie, niby jest normalnie.
      Dla mnie trochę niepotrzebny był ten cały partner Kate. Niby coś tam wyciągnął z Brolina, niby był takim dobrym duchem w całym tym syfie ale też w zasadzie nie wiadomo, co się z nim stało.... takie piąte koło u wozu.
      Ej, a umarłeś na zawał, kiedy Benicio spał w samolocie? ;))
      A tego pana z Walking Dead nie lubię i dobrze mu tak, że poczuł, co to znaczy wielki paluch w małym uchu. I pociągnięcie za brwi!

      Usuń
    5. No co ty, przecież się nie przyznam :) w tej scenie był dobry myk z odgłosami "snu" Benicio. Widz od razu wiedział, że facet ma sporo na sumieniu. Nie znam go z "walking dead" - nie oglądałem. Znam go z takiego filmu "Infiltrator" z Dwaynem Skałą. Film niezły, skała jak skała, ale przyszły Punisher....zajebisty. On ma zresztą twarz po dziesięciu wyrokach, więc do roli Punishera to świetny wybór. Apropo twarzowców jeszcze, to te ekipy z samochodów z granicy - pierwsza klasa.

      Usuń
    6. Ja jeszcze go widziałam w "Furii" i był po prostu hmmm odpychający...
      Chociaż w "Walking..." go zrobili na super przystojnego gościa, co to rozbija rodziny...

      Usuń
  2. Zgubiłem się w sieci i znalazłem ten tekst. Chciałem tylko powiedzieć, że jest znakomity. W filmie najbardziej urzekło mnie to, że ze średniego scenariusza Villeneuve zrobił film trzymający za jaja(tudzież za inne części ciała)od początku do końca, co doskonale zostało ubrane w słowa w tej recenzji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło. Od czasu do czasu pojawia się myśl, żeby tym wszystkim ciepnąć w kąt, a potem czytam taki komentarz i znowu mi się chce. Pąs na policzku :).

      Usuń